Polonezy w V Rajdzie Nocy Muzeów – rajd pojazdów zabytkowych, Polonez Adama Dowgirda

2 maja 2013, Pojazdy zabytkowe

Rajd Nocy Muzeów słynie z tego, że zawsze w zanadrzu ma jakąś rodzynkę. Wcześniej rajd był pod znakiem Jamesa Bonda, w roku poprzednim zaskoczyła wszystkich Syrena Sport Pana Mazura z Automobilklubu Lubelskiego, a rok 2013 zaznaczy się grupą polskich samochodów rajdowych.

Podczas zlotu w Boguchwale, a także na trasie rajdu zobaczymy polskie Fiaty 125p w wersjach wzmocnionych, oraz trzy Polonezy z grupy OBRSO. Rodzynką będzie Polonez homologowany w IV grupie, oraz jego późniejsze wersje w kolorach biały z czerwonym pasem i żółty z pasem granatowym. Pokaz wspomnianego Poloneza odbędzie się o godzinie 15:00, przed Pałacem Lubomirskich w Boguchwale, w obecności wspaniałych polskich kierowców rajdowych; Andrzeja Jaroszewicza i Tomasza Ciecierzyńskiego. A już o godzinie 16:00 za kierownicą tej rajdówki zasiądzie Andrzej Jaroszewicz i pilotowany przez Alicję Grzybowską przemierzy trasę Boguchwała – Lisia Góra – Wyścig na Karowej (Millenium Hall) – Rynek Rzeszowski (program imprezy).

Polonez2000RallygrupaBAdamDowgird9 Polonez2000RallygrupaBAdamDowgird6 Polonez2000RallygrupaBAdamDowgird5

Kolejnym polonezem będzie kierował Adam Dowgird w towarzystwie Ali Gnatowskiej:

Adam Dowgird jest kierowcą zrzeszonym w Automobilklubie Warmińskim. Zbudował jedną z pierwszych w Polsce replik FSO Polonez 2000 Rally grupy B. W sezonie 2011 startował w pucharze Classicauto Cup zdobywając tytuł II Vice Mistrza Classicauto Cup 2011 – klasa Oldtimer Sport 2000.
W 2011 roku ukończył także 49 Rajd Barbórki – Legend, kończąc na 8 miejscu, i zdobywając pierwsze miejsce w klasie Legend na samochodzie produkcji polskiej.
W roku 2012 roku brał udział w eliminacjach pucharu Novol Classicauto Cup.

W 2012 Dowgird po raz pierwszy wystartował w Czechach w II Rallye Praha Revival. Debiut okazał się sukcesem w postaci drugiego miejsca w klasie „7”, oraz 17 miejsca w klasyfikacji generalnej rajdu. Była to najwyżej sklasyfikowana załoga zagraniczna.

Kolejny start w Czechach, III Rallye Berounka Revival zakończył się ogromnym sukcesem. Jedyna zagraniczna załoga spoza Czech wygrała próbę w klasyfikacji generalnej oraz zajęła drugie miejsce w klasie i dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. W jubileuszowym 50 Rajdzie Barbórka 2012 – Klasa Legend, można było obserwować efektowną jazdę charakterystycznej żółto-granatowej repliki rajdowej legendy.

Ala Gnatowska – pilot Adama Dowgirda podczas III Rallye Praha Revival 2013. Ma zaledwie 18 lat i jest uczennicą II Liceum ogólnokształcącego w Olsztynie. Mimo tak młodego wieku, wie, co chce w życiu robić i prężnie dąży do osiągnięcia wymarzonego celu. Pasję zawdzięcza swojemu wujkowi, który wciągnął Alę w świat szybkich samochodów. Po pięciu latach działań w Automobilklubie Warmińskich, stała się formalnie jego członkiem. W swoim pierwszym sezonie rajdowym wystartowała u boku Jerzego Fortuny. Start zakończył się zwycięstwem w Szutrowym Pucharze Automobilklubu Warmińskiego

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij