Samochodowy rajd nawigacyjny MIKUŁAJKI 2010 – podsumowanie oraz wyniki

15 grudnia 2010, Turystyka i nawigacja, Wydarzenia

X edycja samochodowego rajdu nawigacyjnego MIKUŁAjki ‘2010 już za nami. Rajd zgromadził prawie 40 osób, wśród których znaleźli się zawodnicy z Chełma, Białej Podlaskiej, Tarnowa i Jasła. Dużą grupę stanowili zawodnicy rzeszowskiego Automobilklubu.

Tuż przed startem z parkingu usytuowanego przy siedzibie Automobilklubu Rzeszowskiego załogi wykonały test ze znajomości przepisów ruchu drogowego i zasad pierwszej pomocy przedlekarskiej. Tej wiedzy nigdy za dużo.

Zawodnicy w materiałach rajdowych otrzymali foldery, broszury, mapy i opracowania przekazane z Wydziału Promocji Miasta Rzeszowa oraz Departamentu Promocji Turystyki i Sportu Województwa Podkarpackiego. Rano w sobotę, 11 grudnia po odprawie z komandorem rajdu załogi wyruszyły na pierwszy odcinek. Trasa prowadziła po rzeszowskich ulicach i uliczkach. Załogi miały do pokonania 17 km w normalnym ruchu drogowym. Drogi były śliskie, zimowe, wymagały od kierowców dużej rozwagi i rozsądku. Mimo sporego mrozu i przenikliwego wiatru humory wszystkim dopisywały.

Około godziny 11:15 samochody ruszyły na odcinek drugi, którego długość wynosiła 26 km. Zawodnicy mieli 100 minut na pokonanie całej trasy. Prowadzeni itinererem odnaleźli prawidłowy przejazd w gęstwinie uliczek kilku rzeszowskich osiedli. Po drodze załogi wykonywały zadania turystyczne, odnajdywały obiekty przy trasie, a przede wszystkim pilnie patrzyły, by nie przegapić punktów kontroli przejazdu. Itinerer odcinka wymagał posiadania już nie tylko podstawowej wiedzy nawigacyjnej, premiował zawodników, którym tajniki kodyfikacji nie były obce. Zapis trasy posiadał kilka pułapek, które czyhały na niezbyt uważne załogi. Odcinek należało przejechać powoli i precyzyjnie, nie zapominając o zbieraniu punktów PKP potwierdzających prawidłowy przejazd trasy. Odcinek zakończył się na parkingu PZM. Stąd zawodnicy udali się na gorący posiłek.

Po obiedzie w uczestników wstąpiły nowe siły, więc mogli rozwiązać jeszcze test turystyczny, który był podsumowaniem całego rajdu. Pytania turystyczne dotyczyły całości zagadnień poznanych podczas imprezy, dotykały najmniejszych szczegółów dot. rzeszowskich obiektów zabytkowych, historii ziemi rzeszowskiej i województwa podkarpackiego.

Po wyliczeniu wyników nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy, wręczenie pucharów i dyplomów oraz symbolicznych nagród. Zwycięzcami rajdu zostali: Edyta Wurm-Noworól i Jarosław Noworól, zawodnicy Automobilklubu Rzeszowskiego, na miejscu drugim przyjechali Magdalena Adam i Jerzy Adam, reprezentujący Jasielski Klub Motorowy
i Ratownictwa Drogowego, zaś miejsce trzecie obsadzili Grzegorz Gorczyca i Marcin Wędzina z Automobilklubu Chełmskiego.

Ponieważ rajd MIKUŁAjki ‚2010 był ostatnią rundą Mistrzostw Turystycznych Strefy Wschodniej przeprowadzono szybkie przeliczenie wyników mistrzowskich i zakończono cykl Mistrzostw rozdaniem pucharów. Zawodnikom reprezentującym całą „ścianę wschodnią” puchary wręczył przewodniczący Komisji Sportu Samochodowego Automobilklubu Rzeszowskiego Jarosław Noworól. Na podium stanęli zawodnicy Automobilklubów: Chełmskiego, Rzeszowskiego i Bialskopodlaskiego. Mistrzem
w kategorii kierowców został Radosław Mikuła, I Wicemistrzem Grzegorz Gorczyca, zaś II Wicemistrzem Bartłomiej Parafiniuk. W kategorii pilotów Mistrzem została Bożena Mikuła, I Wicemistrzem Marcin Wędzina, zaś II Wicemistrzem Michał Parafiniuk.

Komandorem Rajdu MIKUŁAjki ‚2010 był Radosław Mikuła, który przygotował trasę wraz z synem Miłoszem. Ekipę wsparcia stanowili: Jan Solarewicz, Zdzisław Oppenauer, Jan Jędrzejko, Bożena Mikuła, Agnieszka Mikuła oraz zespół Automobilklubu Rzeszowskiego.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na nasze kolejne imprezy!

Kilka zdjęć z imprezy – kliknij na zdjęcie:


Oficjalne wyniki :

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij