Przypadki Pawła i Łukasza – Polonez 2000 Rally w 52. Barbórce Warszawskiej

6 grudnia odbył się rajd kończący sezon sportów motorowych roku 2014. Był to oczywiście 52. Rajd Barbórki.

Od kilku lat w rajdzie można startować w klasie legend. W tym roku historyki pokazały wysoką klasę i pojawiły się bardzo ciekawe pojazdy jak Ford Escort MKII RS, Lancia Fulvia Coupe S2, Lancia Delta HF, a także Wartburg 353 Gr II, Fiat 125p i dwa Polonezy 2000 w specyfikacji grupy B, oraz Walter Wolf w specyfikacji gr. IV.

 

Paweł Hoffman wraz z pilotem Łukaszem Gwiazdą wystartowali Polonezem Walter Wolf, który wzbudził uznanie wśród kibiców, a jak było to sami opowiedzą:

Paweł Hoffman: Jadąc na Barbórkę byłem przygotowany na przyzwoity wynik. Po pierwszym oesie ustawiliśmy się połowie stawki, potem przesunęliśmy się o jedno miejsce do przodu. Jednak na pierwszych próbach zauważyłem, że po nagłym wyhamowaniu silnik nie zbiera się zbyt dobrze. Usterka powiększyła się i uniemożliwiła nam kontynuowanie rywalizacji po małej hopie na Bemowie. Wyskoczyliśmy na niej w górę i po upadku samochód stracił moc, na mostku silnik zgasł. Myślałem, że zatarłem silnik, ale po chwili odpalił i ruszyliśmy ukończyć trasę. Przyczyny szukaliśmy w układzie paliwowym, potem okazało się, że awarii uległa elektryka i prawdopodobnie było zbyt niskie napięcie na cewkę zapłonową. Na specjalną prośbę dopuszczono nas do pokazowego przejazdu OS Bemowo, a rajd ukończyliśmy na Karowej.

Łukasz Gwiazda: Ja przesiadłem się ze współczesnego samochodu i nawet kończąc Barbórkę polonezem nie potrafię się przyzwyczaić do starych konstrukcji. Tylny napęd też jest dla mnie zagadką i nie wyczuwałem zachowania samochodu. No cóż, pewnie po kilku razach poznałbym lepiej zalety poloneza i napędu na tylne koła. Jak zwykle czuję się usatysfakcjonowany, szkoda tylko, że taka krótka trasa jest dla pojazdów historycznych.

 

Polonez Hoffman Gwiazda 52 Barborka fot Grzegorz KozeraWspółpracowali w tym roku: www.automobilrzesz.pl, www.hoffman.auto.pl – Turbosprężarki i Wtryskiwacze, www.berner.pl, Rzeszowskie Nowiny, www.kronikarajdow.pl , Qba Żołędowski, Jakub Hoffman, Łukasz Gwiazda, Michał Wiśniewski, Zdzisław Wróbel, Zdzisław Jacek, Agnieszka Hoffman, Anna Nowakowska, Kamil Sikora i inni którym serdecznie dziękuję.

Paweł Hoffman    

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij