40. Bieszczadzki Wyścig Górski zakończony awarią Poloneza 2000 Rally którym startował Hoffman

W dniach od 9 do 11 maja 2014 roku w Wujskiem koło Sanoka odbył się 40. Bieszczadzki  Wyścig Górski. Zawody miały rangę międzynarodowych. W wyścigu wziął udział także Paweł Hoffman startujący za kierownicą Poloneza 2000 Rally. Paweł zgodnie z wymaganiami pojemnościowymi i rocznikowymi zgłosił się do klasy HS/I 2000. Głównym konkurentem był Jerzy Nowakowski startujący BMW 2002.

Zaloga Hoffman, Zaluz 2014Niestety 40. Wyścig Bieszczadzki, zwany potocznie Załużem okazał się próbą techniki dla wielu zawodników. Samochody odpadały szybko z rywalizacji za przyczyną awarii technicznych. Dotychczas wytrzymałe BMW Jerzego odpadło na pierwszym podjeździe treningowym. Potem rezygnacje zgłaszali kolejni zawodnicy.

Nie najlepiej wiodło się Pawłowi, który bezawaryjnie przejechał tylko pierwszy podjazd treningowy. Tuż przed startem do kolejnego podjazdu w rękach kierowcy pozostał lewarek zmiany biegów. Dokonano szybkiej reanimacji aby można było startować w podjazdach wyścigowych. Po różnych próbach lewarek wykonano z połączenia klucza i śrubokręta Bernera. Tak trzeba było przejechać dwa podjazdy.

Niestety podczas kolejnych jazd, zerwał się pasek klinowy co spowodowało przegrzanie silnika i pęknięcie uszczelki pod głowicą. Nocna naprawa mechaników postawiła silnik w gotowość startową. Niedzielny przejazd treningowy został ukończony, jednak znów awarii uległ pas klinowy i silnik powrócił do poprzedniej awarii.

Niedziela zakończyła się wycofaniem z zawodów.

Najlepsze on-boardy z zawodów

Obecnie silnik jest już rozebrany. Do wymiany są pierścienie, panewki korbowodowe, należy wyrównać płaszczyzny przylgni głowicy, wymienić śruby mocujące głowice i uszczelkę pod głowicą. Kontroli podlegać będzie pompa cieczy, alternator i koło pasowe – tutaj musi tkwić przyczyna uszkodzenia pasa klinowego.

A Poloneza zobaczyć będzie można podczas VI Rajdu Nocy Muzeów w Boguchwale, Rzeszowie, Krośnie i Niebylcu już 17-18 maja 2014 roku: Wydarzenie Facebook

Ponadto Paweł wystartuje w Rajdzie Magurskim dla pojazdów historycznych 30 i 31 maja 2014 roku (Biecz i okolica)

Podziękowania za współpracę dla: Berner, www.hoffman.auto.pl , Modna Telewizja, Automobilklub Rzeszowski

Polonez Hoffman tyłem

Fot. Grzegorz Kozera

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij