Szybki finał w Kremnicy – Roman Baran w ścisłej czołówce GSMP 2022

12 września 2022, Aktualności, Sporty samochodowe

Sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski minął w błyskawicznym tempie. Mogło by się wydawać, że jeszcze tak niedawno rozpoczynał się Wyścig Górskich Prządki, a za zawodnikami już miesiące rywalizacji. Debiutująca w wyścigowym cyklu trasa wytyczona w paśmie Gór Kremnickich, okazała się jedną z najbardziej wymagających, a pod względem średnich prędkości pokonała nawet Limanową – królową polskich wyścigów górskich. Zwycięzca rund osiągnął wynik na poziomie 160 km/h.

Rekordowo wysoką średnią osiągnął także Roman Baran, który debiut w słowackiej Kremnicy, zamienił na kolejny mocny rezultat. Od samego początku w sobotę, notował czasy w ścisłej czołówce – na poziomie szóstego i czwartego miejsca (podjazdy treningowe). Reprezentant Automobilklubu Rzeszowskiego, skutecznie zaatakował w pierwszym wyścigu, a efekt to trzecie miejsce wśród kierowców Kategorii 1 (samochodów z dachem). Po drugim podjeździe utrzymał wynik na podium mistrzostw Polski i międzynarodowych mistrzostw Słowacji, wyrównując tym samym najlepszy tegoroczny wynik – trzecie miejsce klasyfikacji generalnej Wyścigu Magura Małastowska.

Do bilansu dołączył również zwycięstwo w 3A, a sobotę zakończył zaciętym pojedynkiem z Robertem Sługockim. Mimo, że tym razem nie rywalizowali we wspólnej klasie, to stoczyli ciekawy pojedynek w grupie. W podjazdach wyścigowych był remis, ale sumaryczny czas Roman Baran miał lepszy o 1,485 s.

W niedzielę do rywalizacji mocno włączyła się pogoda, a przed drugim podjazdem treningowym nad trasą pojawił się deszcz. Mimo, że opady nie były intensywne, to wystarczyło, by część podjazdów odbyła się na mokrej nawierzchni. Trudniej było poprawiać czasy podjazdów, ale walka zrobiła się jeszcze bardziej wyrównana. W obydwu treningach Roman Baran był szósty, a bezpośredni rywale z różnicą setnych części sekundy.

Walkę o finałowe punkty sezonu, reprezentant Rzeszowa rozpoczął od widowiskowego pojedynku z Michalem Žiakiem (Škoda Fabia R5), który wygrał różnicą 0,005 sekundy. Na koniec, kibice mogli zobaczyć mocny finisz w wykonaniu duetu Baran Sługocki. Różnica 0,101 sekundy, jaka dzieliła dwóch kierowców Lancerów Evo, była najmniejsza z całej czołowej dziesiątki. Mimo, że górą tym razem był rywal, to Roman Baran zamknął sezon 2022 z ważnym awansem. Punkty wywiezione z Kremnicy przesunęły reprezentanta L Racing Team o dwie pozycje, bezpośrednio za podium klasyfikacji generalnej GSMP 2022.

Nagroda to aż sześć pucharów zdobytych w ramach polskiego i słowackiego cyklu, podium w sobotniej klasyfikacji generalnej, podwójne zwycięstwo w klasie 3A i ogromna satysfakcja z udanego debiutu na trasie w Kremnicy.

Roman Baran: Ze smutkiem żegnamy tegoroczne GSMP, ale finał zapisujemy na duży plus. Postawiliśmy sobie za cel, żeby w widowiskowy sposób podziękować kibicom. Mam ogromną nadzieję, że swoją jazdą, do całego wyjątkowego widowiska, dołożyliśmy od siebie sporą dawkę emocji.

Trasa w Kremnicy, zwłaszcza w niedzielnych zawirowaniach z pogodą, nie była łatwym przeciwnikiem, ale prędkości naprawdę robią wrażenie. Organizatorzy nie mieli łatwego zadania, ale wszystko poszło sprawnie, a pod względem sportowym stało na bardzo wysokim poziomie. Zabieram stąd sporo wrażeń i chętnie znów przyjadę w kolejnym sezonie. przyjadę znów zmierzyć się z tą trasą.

Mistrzostw Polski w Klasie 3B jest dla nas najcenniejszym trofeum, ale sobotnie podium i czwarte miejsce w całym sezonie to kolejna piękna nagroda dla całego zespołu. Nie było by tego wszystkiego, gdyby nie zaufanie i ogrom pracy mechaników, partnerów i całej naszej wyścigowej rodziny. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuje, że kończymy 21 rok startów w wyścigach górskich z ogromnym uśmiechem na twarzy. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich zawodników, z którymi mieliśmy przyjemność zmierzyć się w tym roku – nic tak nie motywuje do pracy nad sobą, jak mocni i wymagający rywale. To był piękny rok!!

W sezonie 2022, zespół Romana Barana wspierają: NTB Profesjonalny styropian, L Racing Team Liptak, Miasto Rzeszów – Stolica innowacji, Szik, Bendiks, Handlopex dystrybutor opon Paxaro, DBA Disc Brakes Australia, ATS – najlepsze felgi, B3Studio, Cutline, MPWiK Rzeszów, L Sport, mtuning.pl, Ecumaster, Motul, CR-turbo.pl, Acordi malowanie proszkowe, Carrera, Placard, MTD, Inter-Cars, Xtreme Clutch, NGK, Buchti.pl Promotion oraz TVP3 Rzeszów.

Fot. Agencja UMA

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij