Pogoń za Lisem – Turystyczny Rajd Samochodowy Rzeszów-Sanok-Myczkowce 17.10.2009

20 października 2009, Turystyka i nawigacja, Wydarzenia

Automobilklub Rzeszowski zorganizował 17 października 2009 r. Samochodowy Rajd Turystyczno-Nawigacyjny “POGOŃ ZA LISEM ‘2009”, który był jednocześnie III eliminacją Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego ‘2009.

Organizatorami imprezy byli Radek, Bożena, Agnieszka i Miłosz Mikułowie oraz Marcin Szczygieł. Pomocą ze strony Automobilklubu Rzeszowskiego oraz PZM służył Jan Jędrzejko, test BRD przygotował WORD – Rzeszów, który także ufundował ciekawe nagrody dla zwycięzców. Załogi oraz osoby towarzyszące gościł u siebie ośrodek CARITAS w Myczkowcach.

Bazą rajdu były tym razem kolorowe, jesienno – zimowe Bieszczady. Impreza wystartowała z Sanoka, do którego zawodnicy dotarli w formie zlotu gwiaździstego na własną rękę. Tu organizatorzy przygotowali I odcinek nawigacyjny, którego trasa biegła uliczkami Sanoka. Trasa tego odcinka nie sprawiła dużych kłopotów nawet debiutantom. Przeprowadzone wcześniej szkolenie pozwoliło odnaleźć i im drogę do mety bez dużej ilości punktów karnych.

Odcinek II o bardziej już turystycznym charakterze powiódł załogi malowniczymi trasami nad Sanem do Leska i bazy rajdu. Po drodze zawodnicy obejrzeli zabytkowe, drewniane cerkiewki w Monastercu i Bezmiechowej Dolnej, fragmenty parku krajobrazowego Gór Słonnych, zamek na górze Sobień oraz poznali historię tych ziem. Trasa odcinka wiodła w okolicy szybowiska w Bezmiechowej, przez Lesko, gdzie zawodnicy zwiedzili synagogę i kirkut. Tuż przed metą należało wykonać zadania turystyczne przy Kamieniu Leskim i bobrowisku w Uhercach. Podczas trwania imprezy zawodnicy rozwiązali test z BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) i PPP (Pierwszej Pomocy Przedmedycznej) przygotowany specjalnie przez WORD – Rzeszów, zaś rajd samochodowy zakończył test turystyczny z wiadomości zebranych podczas imprezy.

Po szybkim wzmocnieniu sił kiełbaską ekipy ruszyły na „polowanie na lisa”. Zabawa została rozegrana na terenie ośrodka. Udział w niej wzięli wszyscy chętni, którzy walczyli pojedynczo lub w zespołach. Uczestnicy Pogoni otrzymali wskazówki dotyczące miejsca ukrycia lisa. Aby z całego zbioru informacji wyodrębnić tylko te właściwe, konieczne było udzielenie poprawnej odpowiedzi na kilkanaście pytań. Niezwyciężonymi łowcami lisa okazali się członkowie ukraińskiego zespołu lwowiaków zrzeszonych w Auto-Fan-Klubie ZAZ Kozak. Bez trudu odpowiedzieli na pytania i odkryli miejsce, gdzie schował się chytry rudzielec.

W rajdzie samochodowym udział wzięło kilkanaście załóg, w tym wspomniane wyżej 3 załogi z Ukrainy. Odcinek turystyczny okazał się niezwykle wymagający ze względu na drastyczną zmianę pogody na trzy dni przed rajdem. Trasy łatwe i przyjemne, układane podczas pięknej złotej jesieni zmieniły charakter, zawodnicy musieli przedzierać się w iście zimowych warunkach przez śniegi i omijać powalone niespodziewanym opadem śniegu drzewa. Tak to bywa, gdy w październiku spadnie niespodziewany jeszcze śnieg. Wszyscy jednak dali radę i zjawili się na mecie. Zwycięzcami okazali się Edyta Wurm – Noworól i Jarek Noworól, na drugim miejscu uplasowali się Darek i Damian Dobrowolscy, zaś na miejscu trzecim Sławek i Mirek Jaremcio.

Zakończenie rajdu oraz wręczenie nagród ufundowanych przez Automobilklub Rzeszowski i WORD – Rzeszów za rajd i zabawę terenową „Pogoń za lisem” odbyło się przy wtórze bieszczadzkiej kapeli z Leska, zaś zawodników bawił śpiewająco-roztańczony zespół dziecięcy „Maleńkie Bojki” z Ukrainy.

SONY DSC SONY DSC

Zabawa trwała do wczesnych godzin rannych, a w niedzielę część załóg udała się jeszcze odwiedzić kolorowe Bieszczady.

Radek Mikuła

Więcej fotografii można zobaczyć „klikając” na poniższą fotografię, lub poprzez www.foto.hoffman.auto.pl – kategoria „Wydarzenia”

Warto także zaglądnąć na stronę Radka Mikuły www.mikula.rzeszow.net, a najlepiej skierować się do linka www.mikula.rzeszow.net/rajdy/rajdy2009/pogonzalisem2009/pierwsza.html , a tam znajdziesz kolejne informacje o „Pogoni za Lisem”

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij