VIII edycja samochodowego rajdu turystyczno-nawigacyjnego MIKUŁAjki już za nami. Rajd zgromadził prawie 40 osób, wśród których znaleźli się zawodnicy z Chełma, Białej Podlaskiej, Mysłowic, Przeworska. Dużą grupę stanowili zawodnicy rzeszowskiego Automobilklubu.
Zawodnicy przed startem otrzymali komplet materiałów rajdowych, wśród których znalazły się foldery, broszury i piękne albumowe opracowania przekazane z Wydziału Promocji Miasta Rzeszowa oraz Departamentu Promocji Turystyki i Sportu Województwa Podkarpackiego. Rano w sobotę, 6 grudnia po odprawie z komandorem rajdu załogi wyruszyły na pierwszy odcinek. Był to turystyczny etap pieszy, który pozwalał na bliższe zapoznanie się ze starówką Rzeszowa, jego rynkiem i zabytkami w okolicy oraz starym, zabytkowym cmentarzem. Załogi odpowiedziały na pytania turystyczne dotyczące zwiedzanych obiektów. Mimo niesprzyjającej aury i padającego deszczu humory dopisywały.
Następnym etapem było wspólne zwiedzanie z przewodnikiem rzeszowskich podziemi – piwnic. Na trasę wspólnie wyruszyły wszystkie załogi, by po godzinie, bogatsi o wiedzę historyczną odnaleźć wyjście z piwnic. Nadeszła pora, by wsiąść do samochodów i udać się na odcinki nawigacyjne. Tuż przed startem z parkingu usytuowanego przy samym ratuszu rzeszowskim załogi wykonały jeszcze test ze znajomości przepisów ruchu drogowego i zasad pierwszej pomocy przedlekarskiej. Tej wiedzy nigdy za dużo. O godzinie 12:00 samochody przejechały pod bramą rajdową i ruszyły na odcinek drugi. Prowadzeni itinererem zawodnicy odnaleźli prawidłowy przejazd w gęstwinie rzeszowskich uliczek, następnie wyjechali z miasta w kierunku Słociny i Malawy. Po drodze załogi wykonały jeszcze zadanie specjalne, które polegało na szybkim rozłożeniu logicznej łamigłówki. Zadanie to, nadzorowane przez Mikołaja i Śnieżynkę, połowie załóg nie sprawiło kłopotów. Wiele załóg wykazało się nadzwyczajną inteligencją, zaś jedna nadzwyczajną siłą.
Na dalszym kilometrze trasy uczestników czekały dwie próby sprawności kierowania pojazdem. Próby sprawnościowe rozegrane na parkingu firmy Autocentrum w Kraczkowej dostarczyły dużej dawki adrenaliny. Z Kraczkowej zawodnicy przejechali przez Cierpisz i Krzemienicę do Łańcuta. Po drodze odwiedzili liczne zabytki powiatu rzeszowskiego: zabytkowe kościoły, kapliczki czy drogę krzyżową na Zimną Górę. Odcinek turystyczny zakończył się w Łańcucie, niedaleko zamku. Stąd zawodnicy wystartowali na krótki, lecz dość trudny odcinek nawigacyjny. Itinerer odcinka wymagał posiadania już nie tylko podstawowej wiedzy nawigacyjnej, premiował zawodników, którym tajniki kodyfikacji nie były obce. Zapis trasy posiadał kilka pułapek, które czyhały na niezbyt uważne załogi. Odcinek należało przejechać powoli i precyzyjnie, nie zapominając o zbieraniu punktów PKP potwierdzających prawidłowy przejazd trasy. Wielu załogom się to udało, zaś załoga z Automobilklubu Chełmskiego przejechała ten odcinek „na zero”, czyli nie popełniając ani jednego błędu.
Dzień powoli ustępował miejsca nocy, naszedł najwyższy czas, by imprezę zakończyć przy gorącym posiłku. Zawodników gościła restauracja Bogdanka w Łańcucie. Po obiedzie w uczestników wstąpiły nowe siły, więc mogli rozwiązać jeszcze test turystyczny, który był podsumowaniem całego rajdu. Pytania turystyczne dotyczyły całości zagadnień poznanych podczas imprezy, dotykały najmniejszych szczegółów dot. obiektów zabytkowych, rzeszowskiej trasy podziemnej i historii ziemi rzeszowskiej. Po wyliczeniu wyników nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy, wręczenie pucharów i dyplomów oraz symbolicznych nagród. Oprócz zawodników, którzy zajęli miejsca na podium uhonorowani zostali także debiutanci, biorący udział w takim rajdzie po raz pierwszy oraz wręczona została nagroda „Ostatni Będą Pierwszymi” załodze zamykającej klasyfikację od dołu.
Zwycięzcami rajdu zostali: Jerzy Gierałt i Dorota Korab – Gierałt, na miejscu drugim przyjechali Edyta Wurm-Noworól i Jarosław Noworól, wszyscy z Automobilklubu Rzeszowskiego, zaś miejsce trzecie obsadzili Zbigniew Daniel i Jacek Sobczyk reprezentujący Automobilklub Mysłowicki.
Ponieważ rajd MIKUŁAjki ‘2008 był ostatnią, piątą rundą Mistrzostw Turystycznych Strefy Wschodniej przeprowadzono szybkie przeliczenie wyników mistrzowskich i zakończono cykl Mistrzostw rozdaniem pucharów. Zawodnikom reprezentującym całą „ścianę wschodnią” puchary wręczył prezes Automobilklubu Rzeszowskiego Marek Dobrowolski. Na podium stanęli zawodnicy Automobilklubów: Chełmskiego, Rzeszowskiego i Bialskopodlaskiego. Mistrzem w kategorii kierowców został Grzegorz Gorczyca, I Wicemistrzem Bartłomiej Parafinuk, zaś II Wicemistrzem Radosław Mikuła. W kategorii pilotów Mistrzem została Bożena Mikuła, I Wicemistrzem Michał Parafiniuk, zaś II Wicemistrzem Anna Gorczyca.
Komandorem Rajdu MIKUŁAJKI`2008 był Radosław Mikuła, który przygotował trasę wraz z Marcinem Szczygłem. Ekipę wsparcia stanowili: Adam Skomra, Jan Solarewicz, Jan Jędrzejko, Mateusz Jędrzejko, Wojciech Rak, Iwona Majda, Bożena Mikuła, Miłosz Mikuła, Agnieszka Mikuła, Agnieszka Świeca, Dominika Świeca, Magdalena Szczygieł oraz zespół Automobilklubu Rzeszowskiego.
Wyniki Mistrzostw Turystycznych Strefy Wschodniej `2008: