Wygrana poprzez PKP-y – zakończenie V Rajdu Nocy Muzeów

23 maja 2013, Pojazdy zabytkowe

Przez drogi i ulice Boguchwały, Rzeszowa, Czudca i Niechobrza przemknął kolejny już rajd pojazdów zabytkowych.
rz W tym 2013 roku zwiedzający wystawę, konkurs elegancji, czy zawody mogli zobaczyć wiele ciekawych pojazdów. Wzrok przykuwały oczywiście historyczne samochody rajdowe, a w szczególności trzy Polonezy 2000 Rally z rajdowymi homologacjami. Wśród samochodów warto wymienić takie, które pierwszy raz pokazały się na naszym rajdzie, a były to:

 • Chevrolet Roadster z 1919 roku,
 • Fiat 125p 1800 Akropolis,
 • Fiat 126p,
 • Trabant 601 S w wersji rajdowej,
 • Jelcz 043 RTO,
 • Datsun ZX280,
 • BMW 321,
 • Renault 4,
 • Chevrolet Corvette
 • i wiele innych pojazdów.

Gośćmi honorowymi podczas rajdu i wystawy byli dawni kierowcy rajdowi:

 • Andrzej Jaroszewicz,
 • Tomasz Ciecierzyński
 • i Marek Ryndak.

Przed startem do rajdu załogi mogły się zaprezentować podczas VIII Wystawy Pojazdów Zabytkowych i Militarnych, która w tym roku odbyła się w Boguchwale. Na wystawie było dziewięćdziesiąt historycznych samochodów i motocykli. Godzina piętnasta, 18 maja (sobota) była historycznym momentem w historii sportu rajdowego. Wtedy to został odsłonięty Polonez 2000 Rally Walter Wolf, który stał pośrodku dwóch późniejszych wiekowo Polonezów. Zasłonę z odbudowanego Poloneza ściągnęli zasłużeni w sporcie motorowym zawodnicy: Jaroszewicz i Ciecierzyński. Tuż po tej prezentacji Andrzej Jaroszewicz wraz z żoną zasiedli na fotele Poloneza Wolfa i o 15:30 z numerem jeden wyruszyli na trasę rajdu. Numerem dwa była załoga Mieczysław Galant i Tomasz Ciecierzyński.

Rzeszów zaskoczył niektórych uczestników wyścigiem na Karowej, a następnie wszystkie załogi uczestniczyły w konkursie elegancji na płycie rzeszowskiego rynku. Najlepsi w konkursie elegancji okazali się państwo Teuchman, którzy przyjechali samochodem Ford A Roadster z 1931 roku, a dodatkowo byli w strojach z tamtej epoki i prezentacji się z pełną wytwornością ówczesnych lat.

Impreza w sobotę miała nieco luźniejszy charakter, aby w niedzielę jechać na całego. Jednak wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. O godzinie 22, jako że była to Europejska Noc Muzeów, ziemia w Boguchwale zagrzmiała. Grupa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów pokazała rekonstrukcję bitwy kończącej wojnę na terenach Podkarpacia.

Start rajdu w Boguchwale, załogę numer 1, Andrzeja Jaroszewicza i Alicję Grzybowską startuje dyrektor rajdu Marcin Bułatek

Rajd składał się z czterech odcinków specjalnych, jazdy na regularność, zadań turystycznych, oraz przestrzegania punktów PKC i PKP. I tutaj okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły załogi z dobrym pilotem, który skrupulatnie odnotowywał wszystkie PKP-y. PKP to skrót od „punktu kontroli przejazdu”, a w tym rajdzie punktami były określone znaki drogowe, które należało zaznaczać na karcie drogowej.

Najlepsza załoga rajdu to Marek Lenart i Jarosław Hajduk jadący Fiatem 125p 1800 Akropolis, którzy byli najlepsi w prawidłowym wypełnieniu karty drogowej.

W klasie pojazdów do 1965 roku pierwsze miejsce zostało w rękach Mistrza Polski w MPPZ – Macieja Drąga i Piotra Jankowskiego. W klasie do 1945 puchar za pierwsze miejsce odebrali Elżbieta i Jan Teuchmanowie jadący Fordem A.

Wyniki:

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij