Muzeum Techniki i Motoryzacji w Rzeszowie – otwarcie 14 maja 2011 roku

7 kwietnia 2011, Pojazdy zabytkowe

Z prawdziwą przyjemnością mamy zaszczyt poinformować o rozpoczęciu w Rzeszowie przygotowań do otwarcia 14 maja 2011 roku o godzinie 12.00 Prywatnego Muzeum Techniki i Militariów. Do tego czasu nie było na Podkarpaciu takiego profilu działalności muzealnej, związanego z popularyzacją historii rozwoju techniki i militariów, dlatego jesteśmy głęboko przekonani, że Muzeum stanie się prawdziwą atrakcją naszego regionu.

Placówka nasza została zarejestrowana w listopadzie 2010 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronat nad nią objęło Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Rozpoczęliśmy już prace konserwacyjne i porządkowe w przekazanych nieodpłatnie przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, na potrzeby naszego Muzeum, obiektach po byłym Zespole Szkół Kolejowych przy ul. Kochanowskiego 19 w Rzeszowie.Muzeum posiada zbiory w postaci odrestaurowanych kilkunastu zabytkowych samochodów, oraz zabytkowych motocykli. Ponadto muzeum jest w posiadaniu kolekcji sprzętu AGD z połowy XX wieku, w tym: radioodbiorników, gramofonów, żelazek, pralek itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria, w tym pokaźne zbiory sprzętu, wyposażenia wojskowego oraz okolicznościowych pamiątek wojskowych.

Z prywatnych środków finansowych oraz przy wsparciu osób i instytucji wspomagających czynimy starania poprawy stanu technicznego otrzymanych obiektów i dostosowania ich dla potrzeb prowadzenia działalności i ekspozycji muzealnych. W chwili obecnej przeszkodą w tym zakresie są na niskie temperatury oraz związany z tym brak możliwości kontynuowania prac remontowych. Wszelkie dotychczasowe prace wykonaliśmy społecznie, a w zakres prac na wiosnę planujemy przeprowadzić renowację tynków i powłok malarskich, remont stolarki okiennej i drzwiowej, kontynuować dalsze prace porządkowe oraz adaptacyjne, w tym podłączenie energii elektrycznej.
Muzeum nasze będzie miało charakter organizacji pożytku publicznego, a zbiory będą udostępnianie nieodpłatnie. Muzeum nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, a wszystko co będziemy robić, będziemy czynić społecznie, licząc na pomoc życzliwych ludzi i firm.Stąd nasza gorąca prośba do wszystkich którzy chcieliby wesprzeć nasza działalność poprzez przekazanie czegoś ciekawego do naszego muzeum, dołączenie do nas i pomoc w organizacji muzeum (wystawy, prowadzenie księgi pamiątkowej i kroniki, prowadzenie strony internetowej) i inne.

Z poważaniem
Dyrektor Muzeum
gen. bryg. rez. dr inż. Tomasz Bąk

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij