Maciej Drąg i Edyta Wańczycka-Drąg w czołówce MPPZ 2012

18 lipca 2012, Pojazdy zabytkowe

Na pewno są wśród Was osoby które mają lub chcą posiadać samochód zabytkowy ale niekoniecznie chcą nim jeździć na rajdy. Może nasze doświadczenia z autami i rajdami zachęcą do przyjazdu choć na jedną z takich imprez.

Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Jest to ogólnopolska impreza na którą zjeżdżają najciekawsze (często i najdroższe) auta z całej Polski jak i z zagranicy. Tylu, podkreślmy to, pięknie odrestaurowanych i jeżdżących oldtimerów na raz nie zobaczycie w żadnym innym miejscu. Każdy ma swojego właściciela, który o swoim czy to maluszku czy Lamborghini opowie Wam wszystko. To doskonała okazja aby podpytać i wypatrzyć auto dla siebie.

My tak właśnie zrobiliśmy i wybór padł na  Saaba 96 z 1960r. Auto jest stosunkowo tanie w zakupie i eksploatacji a przede wszystkim szybkie. W przeszłości model ten wygrywał takie rajdy jak RAC czy Monte Carlo. Rajdy z cyklu MPPZ to nie tylko próby sportowe czyli ściganie na czas ale i jazda na regularność czy orientacje w terenie. Uzupełnieniem są konkursy o wiedzy z przepisów ruchu drogowego, historii motoryzacji. Punktowane są również zabawy niekoniecznie związane z autami ale przydatne w życiu codziennym jak np. dojenie krowy na czas, strzelanie z wiatrówki, łowienie ryb …z oponJ.

W tym roku odbyło się już sześć  rund MPPZ samochodów:  w Stalowej Woli, Rzeszowie, Gliwicach, Lublinie (baza w Firleju), Krakowie oraz Bielsko Białej.  Każda z nich ma swój klimat i stopień trudności. Wszędzie gospodarze starają się pokazać zalety i piękno swojego regionu prowadząc malowniczymi trasami do takich miejsc jak zamek Krzyżtopór w Ujeździe, kopalnia Guido w Zabrzu,  Kopiec Kościuszki w Krakowie czy rynek Czeskiego Cieszyna.  Swoje umiejętności sportowe mogliśmy sprawdzić nie tylko w próbach na parkingach ale również na kryteriach ulicznych w Rzeszowie czy Gliwicach. Mają one niepowtarzalny klimat i przyciągają mnóstwo kibiców.

Edyta Wańczycka-Drąg Maciej DrągJak widać forma jaką proponują rajdy MPPZ pozwala na aktywne spędzenie wolnego czasu, próbę własnych jak i auta możliwości oraz przede wszystkim poznanie wielu bardzo ciekawych osób, których łączy wspólna pasja.
Zostały jeszcze dwa rajdy MPPZ w Częstochowie i Poznaniu do zobaczenia na trasie.

inne fotografie: Galeria Automobilklubu Rzeszowskiego
fot. archiwum państwa Drąg w tym oldtimedriver.pl, Paweł Hoffman

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij