Auto Nostalgia – motoryzacyjny wspomnień czar

7 maja 2012, Pojazdy zabytkowe

W dniach 2-3 czerwca 2012 r. po raz drugi odbędą się Targi Pojazdów Zabytkowych Auto Nostalgia –  w Warszawie! W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56C spotyka się polska branża oldtimerów: firmy, kluby, kolekcjonerzy i miłośnicy starej motoryzacji. Na powierzchni 10 000m2 oferujemy nostalgiczną podróż w przeszłość – pełną emocji i wzruszeń, niespełnionych marzeń o kultowych pojazdach i wspomnień z dzieciństwa.

Druga edycja Auto Nostalgii 2012.

Po sukcesie pierwszej imprezy, która odbiła się szerokim echem w branży motoryzacyjnej, wśród miłośników i kolekcjonerów oraz w segmencie biznesowym związanym z zabytkową motoryzacją tegoroczna edycja została wydłużona do trzech dni.

Pierwszy dzień, piątek 1 czerwca, jest dniem branżowym – tylko dla wystawców, dziennikarzy i zaproszonych gości. Planujemy prezentacje tematyczne, wystąpienie przedstawicieli branży motoryzacyjnej oraz bankiet integracyjny dla wszystkich. Ten dzień będzie okazją do poznania się i rozmów przedstawicieli firm, klubów, kolekcjonerów i

Auto Nostalgia, to nie tylko okazja do pierwszego spotkania z rynkiem oldtimerów w naszym kraju, ale także świetny sposób na spędzenie niezapomnianego weekendu w gronie rodziny i przyjaciół. Organizator przygotował liczne atrakcje, gromadząc w jednym miejscu najbardziej fascynujące pojazdy z polskich kolekcji.

Jedną z nich jest ekspozycja 8 polskich 100-latków, jeżdżących (!) i całkowicie sprawnych samochodów. Z wyjątkiem jednego wozu, wszystkie sprowadzono do Polski w ciągu ostatnich lat. Nigdy wcześniej nie pokazywano w naszym kraju tylu pojazdów w jednym miejscu, z których aż 8 liczy co najmniej sto lat. Każdy z nich ma swoją fascynującą historię. W listopadzie 2011 roku Rambler Runabout Typ E (1903), jako jedyny pojazd z Polski – brał udział w najsławniejszym rajdzie pojazdów zabytkowych na świecie Londyn – Brighton i ukończył go. REO Gentelmen’s Roadster rocznik 1908 został zakupiony w Kanadzie jako spalony i niekompletny wrak po ciężkim wypadku. Po latach renowacji samochód odzyskał oryginalną formę i prezentuje się, jak 104 lata temu. W 2003 roku zajął II miejsce w prestiżowym, europejskim konkursie muzeów w Miluzie (Francja). Maxwell model AB (1911) zastał zakupiony przez polskiego kolekcjonera w Danii. Brush Typ E (1911) przez lata należał do synnego amerykańskiego kolekcjonera Arnolda Arledge’a i jest jednym z 13 tys. wyprodukowanych aut tej zapomnianej całkowicie marki. Goście Auto Nostalgii zobaczą najstarszego Mercedesa w Polsce. Pojazd zbudowano dokładnie sto lat temu na zamówienie pruskiego arystokraty, księcia Geschke. W latach 20. zakupił go pewien jubiler z Zakopanego. Od 1935 roku Mercedes 10/20 HP Posen spoczywał w zabudowaniach gospodarczych jednego z górali. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze na miejscu udało się go uruchomić po 60 latach ! Pojazd wyceniony dziś na ok. 3 miliony złotych przeszedł kompletną renowację.

Piorunujące wrażenie robi napędzany silnikiem parowym Grout z 1899 roku – jedyny w Polsce samochód z tego typu napędem. Ważące 450 kg auto rozpędza się do 36 km/h. Nie sposób pominąć innego stulatka. Jest to Metz model 22 Plan Roadster. Najmłodszy z elitarnej „ósemki” to Studebaker SA 25 Four z 1912 roku.

Odwiedzający Auto Nostalgię będą mieli możliwość podziwiać także 5 rajdowych, odrestaurowanych Fiatów 125p. Są to wierne repliki aut, które w latach 1971-76 brały udział w Rajdzie Monte Carlo. Osobną ekspozycję stanowią coraz bardziej popularne youngtimery – auta z lat 70 i 80. Wśród nich mi.in. dwuosobowy Fiat X1/9 z nadwoziem projektowanym przez słynnego Nuccio Bertone oraz jeden z zaledwie 572 egzemplarzy BMW Alpina B10 3.5. Klub Zabytkowych Mercedesów Polska wystawi pięknie odrestaurowanego Mercedesa 190 SL (1958), jakim jeździła Grace Kelly, późniejsza księżna Monaco oraz inne modele ze srebrną gwiazdą w herbie. Na Auto Nostalgii zobaczymy także eleganckie Jaguary, Rolls-Royce, klasyczne Alfa Romeo, Porsche i całą kolekcję aut z PRL oraz innych demoludów, a ponadto także jednoślady, samochody wojskowe oraz inne pojazdy zabytkowe.

Targi są z jednej strony doskonałą okazją do zaprezentowanie się firm motoryzacyjnych, olejowych, producentów części zamiennych, warsztatów i usługodawców, a z drugiej strony znakomitą szansą do zobaczenia z bliska legendarnych pojazdów i zapoznania się z coraz szerszą ofertą usług i produktów segmentu oldtimerów.

Zapraszamy wszystkich ludzi branży, miłośników zabytkowej motoryzacji oraz całe rodziny do spędzenia niezapomnianego weekendu i odbycia nostalgicznej podróży do świata motoryzacji z dzieciństwa.

Więcej informacji na www.autonostalgia.org

Mirosław Bugajski – Organizator
———————————————–
Biuro Targów:
05-092 Łomianki, ul. Zachodnia 66
tel./fax. +22 620 31 80, 662 640 306
targi@autonostalgia.org
www.autonostalgia.org

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij