Kurs Prawa Jazdy nie musi być nudny

Z początkiem 2009 roku, na rynku rzeszowskich szkół nauki jazdy pojawiła się niezwykle innowacyjna nowość w dziedzinie szkolenia przyszłych adeptów sztuki jazdy samochodem. Ośrodek Szkolenia Kierowców Automobilklubu Rzeszowskiego, nabył godny zinformatyzowanej ery XXI wieku – komputerowy symulator nauki jazdy.

sym1Jego zadaniem jest kompleksowe uzupełnienie cyklu nauki jazdy o początkowe elementy związane z podstawowymi aspektami obsługi i manewrowania samochodem osobowym.  Urządzenie jest oparte o standardowy komputer stacjonarny lecz doposażony w: trzy duże monitory – odzwierciedlające przestrzeń przed oraz po bokach samochodu oraz jeden – 40 calowy ekran ukazujący nam wszystko to, co dzieje się podczas ruchu za pojazdem. Warto dodać, że ów czwarty  – „wsteczny” ekran jest niezbędny do początkowej fazy nauki jazdy po „słynnym łuku” na  wirtualnym palcu manewrowym.

…Wsiadamy – niczym do bolidu formuły 1, zapinamy pasy, włączamy zapłon, uruchamiamy silnik, nie zapominamy o włączeniu świateł mijania i…z wolna ruszmy do przodu dodając lekko gazu – do wyboru majmy do obsługi tradycyjną skrzynię biegów – ręczną lub w iście stylu amerykańskim – automatyczną.

sym2Podczas nauki jazdy mamy do dyspozycji możliwość nauki jazdy w komputerowo wyimaginowanym mieście – w terenie zabudowanym, realizując tym samym przyszłe już realne punkty szkolenia obejmujące między innymi ruszanie z miejsca (bardzo czułe sprzęgło!!!), zmianę biegów czy też jazdę w ruchu miejskim wśród innych pojazdów przy jednoczesnym respektowaniu sygnalizacji świetlnej i zasad pierwszeństwa przejazdu na licznych skrzyżowaniach. Parkujemy, wyprzedzamy i omijamy innych zaprogramowanych uczestników ruchu. Ponadto możemy także popróbować swych umiejętności prowadzenia samochodu z wyższymi prędkościami – poza terenem zabudowanym, poruszając się na przykład w gęstej mgle  czy też po krętych niebezpiecznych górskich drogach, na które spadają głazy skalne – i tu ćwiczymy nasz refleks i uniki samochodem.

Te wszystkie elementy świetnie uzupełniają standardowy program szkolenia kursu prawa jazdy, a co najważniejsze – dają szansę każdemu kursantowi bezstresowej nauki podstawowych elementów jazdy, jeszcze podczas cyklu teorii, a tuż przed rozpoczęciem „gwoździa” programu kursu czyli 30 godzin nauki jazdy praktycznej.

Największym i niepodważalnym atutem tego „innego” wcielenia tradycyjnego komputera jest fakt, iż wszelkie punkty wirtualnej jazdy symulatora, nie niosą ze sobą tak wielkiego stresu jaki towarzyszy niejednokrotnie czy to początkującemu czy tez już doświadczonemu kierowcy podczas prawdziwej – rzeczywistej jazdy w ruchu ulicznym. A jak wiadomo, stres jest największym wrogiem każdego, przede wszystkim świeżo upieczonego adepta nauki jazdy.

sym3Symulator pomaga wyćwiczyć nawyki niezbędne do jazdy po drogach, więc młodzi kursanci nie tamują tym samym ruchu. Gdy już taka osoba zasiądzie za kierownicą prawdziwego samochodu szkoleniowego, nie denerwuje się aż tak bardzo, gdyż pewne postawy i zachowania już zna i wprowadza w życie.

Potrafi bezproblemowo ruszyć z miejsca czy też płynnie dokonywać zmiany – redukcji biegów…i gdzie znaleźć sprzęgło czy też pedał gazu oraz do czego może się przydać hamulec. Ćwicząc na symulatorze należy uważnie obserwować, to co się dzieje dokoła pojazdu – na w sumie czterech monitorach. Dodatkowo dzięki realistycznie dopracowanym dźwiękom, mamy realistyczne odwzorowania: pracy silnika, pisku opon czy też … odgłosów stłuczki – pękającej szyby – na szczęście tylko wirtualnej. Auto charakterystycznie warczy gdy dodamy zbyt dużo gazu…i także „skacząc żabką” finalnie zgaśnie gdy nie umiejętnie posłużymy się o dziwo bardzo czułym pedałem sprzęgła.

Dzięki tym wszystkim efektom, naprawdę można się poczuć jak w prawdziwym samochodzie…

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij