Piotr Wójcikiewicz i Mateusz Jędrzejko z Automobilklubu Rzeszowskiego w czołówce Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych

26 września 2014, Bezpieczeństwo ruchu drogowego

W XV Mistrzostwach Polski Ratowników Drogowych PZM uczestniczyło 20 dwuosobowych załóg, reprezentujących 11 Klubów Polskiego Związku Motorowego z 6 Zarządów Okręgowych: w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Rzeszowie.

2014 XV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych (2)W pierwszym dniu Mistrzostw – 19 września – załogi uczestniczyły w prelekcji dotyczącej najnowszych standardów dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Następnie została przeprowadzona pierwsza oceniana konkurencja – pisemny test. Drugiego dnia odbyło się uroczyste otwarcie XV Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. W otwarciu uczestniczyli: Starosta Powiatu Stalowowolskiego – Robert Fila, przedstawiciel Zarządu Głównego PZM – Piotr Monkiewicz, V-ce Prezes ZO PZM w Rzeszowie – Jan Jędrzejko, przewodniczący jury – Adam Pietrzak. Po inauguracji zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy, pierwsza licząca 10 załóg, przystąpiła do rywalizacji. Druga grupa wraz z obserwatorami udała się na wycieczkę do muzeum wikliniarstwa w Rudniku n/Sanem.

Celem Mistrzostw było sprawdzenie i doskonalenie wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych Ratowników Drogowych PZM w udzielaniu pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych. Uczestnicy mieli za zadanie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w trzech pozorowanych wypadkach drogowych:

I wypadek – samochód osobowy wjechał w dwóch rowerzystów, jednym chłopak przewoził dziewczynę, drugim matka przewoziła w foteliku malutkie dziecko. Poszkodowanych było 5 osób, wypadek zlokalizowany na ul. Okulickiego w Stalowej Woli.

II wypadek – samochód osobowy zajechał drogę ciągnikowi rolniczemu z przyczepą. Trzy osoby spadły z przyczepy i doznały obrażeń. Wypadek zlokalizowany był obok Urzędu Gminy w Pysznicy.

III  wypadek – samochód osobowy wjechał w słup energetyczny. W wyniku zdarzenia samochód zapalił się, a 3 osoby doznały obrażeń. Wypadek zlokalizowany był przed Urzędem Gminy w Radomyślu n/Sanem.

2014 XV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych (3)

 

Najlepsza rzeszowska załoga: Mateusz Jędrzejko i Piotr Wójcikiewicz

 

Oprócz wypadków załogi rywalizowały w próbie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Zlokalizowana ona była w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach.

Na zakończenie odbyła się próba sportowa w Stalowej Woli. Załogi miały do wykonania przejazd na tzw. trolejach.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji rozpoczęła się dyskusja nad przebiegiem Mistrzostw. Jej uczestnikami były startujące załogi, obserwatorzy oraz członkowie Jury, i organizatorzy. Była to okazja do podzielenia się własnymi przemyśleniami, wyjaśnienia zawodnikom jakie czynności były oceniane na miejscu pozorowanych wypadków, jakie popełniali błędy
w udzielaniu pierwszej pomocy. Mistrzostwa zakończyły się Wieczorem Komandorskim, na którym ogłoszono wyniki oficjalne i rozdano puchary, dyplomy oraz nagrody dla wszystkich uczestników.

Mistrzami Polski Ratowników Drogowych PZM 2014 r. została załoga w składzie: Przemysław Piotrowski i Sebastian Budyła reprezentująca Automobilkklub Wielkopolski.

Drugie miejsce zajęli: Adam Dzierżak i Karolina Sadlej-Zdun z Klubu Motoroweg i Ratownictwa Drogowego „NIL” w Kolbuszowej, a trzecie: Piotr Wójcikiewicz i Mateusz Jędrzejko z Automobilklubu Rzeszowskiego.

2014 XV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych (15)

 

Więcej fotografii – kliknij na na tekst

 

Uczestnicy zostali również sklasyfikowani w układzie klubowym i okręgowym.

W klasyfikacji Klubowej najlepsi byli:

I miejsce         – Automobilklub Wielkopolski

II miejsce        – Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego „NIL” Kolbuszowa

III miejsce      – Automobilklub Rzeszowski

W klasyfikacji Okręgowej:

I miejsce         – Zarząd Okręgowy PZM w Poznaniu

II miejsce        – Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie

III miejsce      – Zarząd Okręgowy PZM w  Łodzi

W dniu 21 września, na zakończenie Mistrzostw, uczestnicy udali się na wycieczkę do Krzeszowa na spływ galerami po rzece San.

 

Organizator: Automobilklub Stalowa Wola przy współudziale Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie na zlecenie Głównej Komisji BRD Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego.

Termin:  19 – 21 września 2014 r.

Miejsce:  Stalowa Wola – Pysznica – Radomyśl n/Sanem – Zaleszany

 

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij