Rajd Rzeszowski: Bouffier po raz piaty!

Bryan Bouffier po raz piąty zwyciężył w Rajdzie Rzeszowskim i jest piątym tegorocznym zwycięzcą rundy Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Pilotowany przez Gilberta Diniego kierowca Gemini Clinic Rally Team pokonał drugiego w klasyfikacji Kajetana Kajetanowicza i Marijana Griebela, który zajął trzecie miejsce wygrywając równocześnie kategorię ERC Junior Under 28. Czwarte miejsce zajął aktualny Mistrz Polski Grzegorz Grzyb.

– Jest świetnie. To dla mnie bardzo ważny rajd, bo to był mój pierwszy rajd w którym startowałem w Polsce przed wieloma laty. Konkurencja w Mistrzostwach Europy jest świetna i dobrze jest kończyć rajd na takiej pozycji, zwłaszcza że Rajd Wysp Kanaryjskich nie był dla mnie udany. Powrót i wygrana oznaczają, że jestem szczęśliwy i będziemy świętować dzisiaj wieczorem! – mówił na mecie Bouffier.

Kajetan Kajetanowicz nie powtórzył zeszłorocznego zwycięstwa, ale zajmując drugie miejsce wyprzedził Bruno Magalhaesa i objął prowadzenie w punktacji tegorocznych Mistrzostw Europy ERC.

– Może powinienem być nieco zły, bo to w końcu mój domowy rajd, ale jestem szczęśliwy. Objęcie prowadzenia w mistrzostwach było naszym najważniejszym celem i marzyłem o tym od dłuższego czasu. Kibice i zespół byli niesamowici – powiedział na mecie Kajetanowicz.

Bruno Magalhães przyjechał do Polski z 14 punktową przewagą w Mistrzostwach Europy, ale problem z ustawieniami auta i jego wyczuciem nie ułatwiały mu debiutu w Rajdzie Rzeszowskim.

– Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo i zawsze kiedy przegrywasz jest trudno. Jest tutaj wielu kierowców, konkurencyjnych na tych trasach, ale niekoniecznie na innych zawodach – powiedział Magalhaes.

Grzegorz Grzyb dojechał do mety na czwartej pozycji. Za nim sklasyfikowano rywalizujących w kategorii ERC Junior Under 28 Sylvaina Michela i José Suáreza – odpowiednio na piątej i szóstej pozycji. Siódmy był Łukasz Habaj, a kolejne miejsca zajęli Josh Moffett, Magalhães i  Tomasz Kasperczyk kompletujący czołową dziesiątkę Rajdu Rzeszowskiego.

Najgroźniejszy rywal Griebela w grupie U28 Pepe Lopez nie punktował w Rzeszowie, dzięki czemu Niemiec zbliżył się znacząco do końcowego zwycięstwa w tej kategorii i nagrody, którą jest występ w europejskiej rundzie Mistrzostw Świata za kierownicą samochodu klasy WRC w 2018 roku.

Znany ze startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata Mads Ostberg zajmował po pierwszym etapie szóste miejsce. Było to spowodowane m.in. problemami ze wspomaganiem kierownicy i przegrzewającymi się hamulcami. Norweg chciał zaatakować podczas drugiego etapu, ale przebita opona, zatrzymanie na trasie i kolejne problemy ze wspomaganiem jego Forda Fiesty niestety zmusiły go do wycofania się z rajdu.

– Chcę się cieszyć rajdami, ale po wszystkich problemach niestety straciłem zaufanie do samochodu – narzekał Norweg.

Jari Huttunen po pierwszym zwycięstwie zwiększył swoje szanse wygrania 100 000 Euro na rozwój kariery sportowej ufundowanej dla zwycięzcy kategorii ERC Junior Under 27. Tibor Erdi Jr zmierzał po zwycięstwo w ERC2, ale na mecie ostatniej próby (!) silnik w jego samochodzie odmówił posłuszeństwa i musiał wycofać się z rajdu. Pierwsze miejsce przejął Zelindo Melegari. Tamara Molinaro wygrała kategorię ERC Ladie’s Trophy. Castrol Ford Team Turkey lideruje w klasyfikacji zespołów FIA ERC.

Bryan Bouffier i Gilbert Dini na swoim koncie zapisali także zwycięstwo w rundzie Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Podium skompletowali Kajetanowicz i Baran oraz Grzyb i Browiński. Za czołową trójką sklasyfikowano Łukasza Habaja i Daniela Dymurskiego, Tomasza Kasperczyka i Daniela Sytego oraz liderów klasyfikacji RSMP Filipa Nivette i Kamila Hellera.

Najszybsi w ośce byli Janek Chmielewski z Michałem Majewskim – zwycięzcy klasy Open 2WD. Za plecami zostawili oni Aleksa Zawadę i Grzegorza Dachowskiego – zwycięzców klasy 4 oraz Tomasza Gryca z Michałem Kuśnierzem.

Jedenasty w mistrzostwach Polski Maciej Lubiak z Maciejem Wisławskim wygrali klasę Open N. Grzegorz Bonder i Jakub Gerber zapisali na swoje konto klasę 3.

Bonusowe punkty na Power Stage zdobyli Kajetan Kajetanowicz, Bryan Bouffier (+5,3) oraz Grzegorz Grzyb (+5,5).

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij