Moskwicz 403 i Mercedes 200 z Rzeszowa w filmie „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego – premiera

10 października 2016, Aktualności, Pojazdy zabytkowe

W listopadzie 2016 roku, na ekrany kin wejdzie film „Zaćma”. Jest to dzieło wybitnego reżysera Ryszarda Bugajskiego znanego głównie z filmów „Układ Zamknięty” czy „Przesłuchanie” ze znakomitą rolą Krystyny Jandy.

zacma-bugajski-moskiwcz-403-3

Na planie filmowym fot. Sławomir Borek

Dzieło Bugajskiego zostało wystawione na festiwalu filmowym w Gdyni,  a premierę międzynarodową miało w Toronto. Historia przedstawiona w tej produkcji jest usytuowana w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, a opowiada nam o Krwawej Lunie czyli Julii Brystygierowej, pani pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa PRL-u. Brystygierowa w późniejszym okresie swojego życia zaczęła odkrywać aspekty duchowe i próbowała odnaleźć się w chrześcijaństwie, spotykając się nawet z Prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim. Wcześniej, jako jeden z najwyższych urzędników UB znęcała się nad więźniami, a poniżając mężczyzn wykorzystywała aspekty seksualne. Wydawać się by mogło że pochodziła z nizin społecznych, a jednak nie. Posiadała żydowskie, mieszczańskie pochodzenie, była wysoko wykształcona. Studiowała na Uniwersytecie Lwowskim, następnie kontynuowała naukę w Paryżu. Uzyskała tytuł doktora nauk filozoficznych. Była atrakcyjną kobietą i miała wiele związków miłosnych. Jedna z niesprawdzonych  historii głosi że dobrze znała Pablo Picasso, a nawet pozowała mu jako modelka. Od młodych lat sympatyzowała z ruchami komunistycznymi. Ponoć na tej osobie mógł się wzorować twórca „Idy” Paweł Pawlikowski tworząc co prawda fikcyjną postać Wandy Gruz.

Zapowiedź filmu:

 

Nie dlatego jednak na stronie motoryzacyjnej opisuję ten dramatyczny film. Piszę o nim bo można tam zobaczyć minione lata kiedy na ulicach jeździły Syreny 102, 103, Warszawy M20, Wołgi, Moskwicze czy Mercedesy limuzyny.

Zobacz: Moskwicz 403

Wśród aut które tworzą klimat filmu można zobaczyć dwa rodzynki z Rzeszowa. Czarnego mercedesa  200 Jakuba Tabaczka i Moskwicza 403 Pawła Hoffmana, którym osobiście jeździła odtwórczyni głównej roli Maria Mamona. Mercedes na planie był jeden dzień, natomiast zdjęcia z moskwiczem trwały prawie tydzień. Jedna z ciekawostek jest związana z kołem do moskwicza. Pomimo, że samochód został zachowany w oryginalnym stanie, nawet część lakieru jest oryginalna, to opony są z lat późnych osiemdziesiątych. Okazało się że część ujęć będzie związana z wymianą koła i trzeba będzie odnaleźć oryginalną radialną oponę. To oczywiście udało się. Radialna opona została zdemontowana z Syreny Bosto, która była w niej od nowości, a której przebieg nie przekroczył 5000 km, po czym zamontowano ją do moskwicza.

zacma-bugajski-mercedes-200

Mercedes Jakuba Tabaczka na planie filmu Zaćma – fot. Borek Sławomir

zacma-bugajski-moskiwcz-403-2

Moskiwcz 403 fot. Sławomir Borek

maria-mamona-w-moskwiczu-403

Maria Mamona za kierownicą Moskwicza fot. www.tiff.net

zacma-bugajski-moskiwcz-403-1

Przygotowania Moskwicza do zdjęć – zauważyć można tablicę rejestracyjną z warszawskimi numerami fot. Sławomir Borek

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij